دانستنی ها, ورزش ها

آشنایی با ورزش التیمیت فریزبی

التیمیت فریزبی نوعی رشته ورزشی تیمی است که با وسیله ای به نام فریزبی یا بشقاب پرنده انجام میشود. این ورزش برای اولین بار از ایالت متحده آمریکا سرچشمه گرفت. کمیته بین المللی المپیک این رشته ورزشی را به رسمیت شناخته و مقرر شده که در المپیک ۲٠۲۴ پاریس به ورزش های المپیکی بپیوندد. گرفتن امتیاز در این در این بازی با پاس دادن به بازیکن هم دسته صورت میگیرد.
فریزبی یک بشقاب لبه دار پلاستیکی با ضخامت ۵/۲ سانتی متر و قطر ۲۷ سانتی متر است.

تاریخچه

این بازی توسط دانش آموزان جوئل سیلور و جرد کاس با کمک گیری از جانی هاینز و هلرینگ سال ۱۹۶۸ در دبیرستانی در نیوجرسی آمریکا اختراع شد.

 

ورزش التیمیت فریزبی

 

قوانین ورزش التیمیت فریزبی

این بازی در زمینی به شکل مستطیل و به طول ۱٠٠ متر و عرض ۳۷ متر انجام میشود.این زمین به سه قسمت تقسیم میشود،دو قسمت ۱۸ متری در سمت تیم های بازی و یک قسمت ۶۴ متری در میانه زمین.
هر تیم ۷ بازیکن دارد که وظیفه دارند بشقاب پرنده را با پاسکاری به انتهای زمین حریف یا منطقه گل ببرند. بازی با قرارگیری هر تیم در قسمت در قسمت دفاعی خود آغاز میشود،یک تیم حمله کننده و دیگر تیم دفاع کننده است.تیم مدافع فریزبی را برای تیم حریف پرتاب میکند و تلاش میکند بدون اینکه دیسک بیرون برود به دورترین ناحیه زمین حریف بفرستند. هر وقت تیم حمله کننده یک پاس صحیح در قسمت پایانی زمین حریف رد و بدل کند یک امتیاز به دست میاورد. دیسک در تمام جهت ها پرتاب میشود و بازیکنی که آن را در اختیار دارد فقط ۱٠ ثانیه فرصت دارد دیسک را به هم تیمی پاس بدهد.هر موقع بازیکن مهاجم بیش از ۱٠ ثانیه دیسک را داشته باشد یا از دستش بیفتد یا پاس او توسط حریف قطع شود و موقعیت را از دست بدهد بلافاصله تیم مدافع بازی را از همان نقطه آغاز میکند و تبدیل به تیم مهاجم میشود. در این بازی تماس فیزیکی با بازیکن حریف خطا به حساب میاد،همچنین هنگام بازی تعویض انجام نمیشود مگر اینکه گل به ثمر برسد یا بازیکنی مصدوم شود.
داور با پرتاب سکه تیم مهاجم و مدافع را مشخص میکند.زمان مسابقه دو نیمه ۱۸ دقیقه ای است و این زمان بدون وقفه حساب میشود و فقط در یک دقیقه آخر مصدومیت،وقت استراحت یا بیرون رفتن دیسک زمان متوقف میشود.هر تیم در هر نیمه یک دقیقه زمان اسراحت دارد. اگر در پایان،بازی به تساوی برسد بازی به گل طلایی میرود و هر تیمی که امتیاز بگیرد پیروز میدان است.

 

 

این رشته ورزشی در ایران هم وجود دارد و سال ۱۳۹۶ تیم ملی این ورزش زیر مجموعه فدراسیون ورزش های همگانی به وجود آمد.
با خرید فریزبی شما هم میتوانید در پارک ها و فضا های باز این ورزش را انجام دهید تا اوقات فراغت خود را با این بازی مهیج پر کنید و لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *