دانستنی ها, ورزش ها

آشنایی با ورزش سپک تاکرا و نکاتی که از این ورزش جذاب نمیدانید !

سپک تاکرا

سپک تاکرا ورزشی همچون والیبال است که به جای دست از پا برای برای گذراندن توپ از تور استفاده می کنند . این بازی از ورزش های بومی جنوب شرق آسیا است و در تایلند ، مالزی ، لائوس و اندونزی بسیار محبوب است .

ریشه کلمه سپک تاکرا

سپک یک کلمه مالایی به معنای لگد زدن است و تاکرا یک کلمه تایی به معنای توپ است . این رشته در تایلند فقط تاکرا نامیده می شود و در لائوس به تای تاکرا معروف است . در فیلیپین هم به این ورزش سیپا می گویند .

تاریخچه ی ورزش سپک تاکرا

این ورزش از ورزش چینی کوجو ریشه گرفته که از مسیر ارتباطات تجاری وارد جنوب شرق آسیا شد و از ۵۰۰ سال پیش در این منطقه محبوبیت یافت . در قرن نوزدهم این ورزش دستخوش تغییراتی شد تا به صورت پیشرفته تری به نمایش گذاشته شود . گروهی به شکل دایره می ایستادند و با چوب به توپ ضربه می زنند و ساعت ها به این بازی می ‌پرداختند تا هنگامی که توپ به زمین می خورد جزو امتیازات آن گروه محاسبه می شد و بسیار شبیه بازی ژاپنی کمتری بود . در سال ۱۹۶۵ بود که تور به این ورزش اضافه شد و به چیزی شبیه والیبال امروزی تبدیل شد ‌.

سپک تاکرا

قوانین سپک تاکرا

اندازه و ارتفاع زمین و تور بازی و به طور کلی سایز زمین مسابقه شبیه بدمینتون است و هر تیم ۳ بازیکن نیاز دارد .قوانین فعلی بازی همچون بازی والیبال است اما چندین تفاوت مهم دارد که به شرح زیر است .
• دست (از سر شانه تا پایین ) تنها قسمت بدن است که استفاده از آن ممنوع است .
• هر بازیکن میتوانید قبل از گذشتن توپ از تور بیش از یکبار به آن ضربه بزند .
• هیچ چرخش و دورانی برای موقعیت های دفاعی یک تیم نیست .

سرویس

بازیکن زننده ی سرویس پای خود را روی دایره سرویس که در زمین تعبیه شده قرار می ‌دهد و بازیکنی که در نیم دایره کناری در چپ و راست زمین ایستاده اند ، توپ را برای سرویسور پرتاب می‌ کنند .

سپکتاکرا

کسب امتیاز

هر تیمی که بتواند دو ست از سه ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه می ‌شود . هر ست ۱۵ امتیاز دارد که در ست سوم کسب ۶ امتیاز کافی است .

توپ سپک تاکرا

دو نوع توپ در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرد که یک نوع آن غالباً از مواد پلاستیکی و مشتقات آن ( فایبر گلاس ) تشکیل می شود و نوع دیگر آن سال ها پیش از نوعی خیزران و بامبو بوده که اکنون مسنوخ شده است . وزن توپ بین ۱۷۰ تا ۱۹۰ گرم است و سایز محیطی آن ۴۰ سانتی متر می باشد .

در صورت درخواست زیاد برای توپ سپکتاکرا ، بزودی این توپ ورزشی در فروشگاه ورزشی اسپورتتو موجود خواهد شد !

توپ سپک تاکرا

انواع سپک تاکرا

در حال حاضر در دنیا ۳ نوع سپک تاکرا داریم .
هوپ تاکرا : همانند بسکتبال است ، با حلقه هایی که از سقف آویزان است و پنج بازیکن زیر حلقه قرار دارند که طی مدت زمان ۳۰ دقیقه باید توپ را وارد حلقه کنند
دبل تاکرا : با دو نفر بازیکن که روبه‌روی هم قرار می گیرند .
سپک تاکرای ساحلی : روی شن و ماسه ساحلی مانند والیبال ساحلی که با ۴ بازیکن انجام می شود ‌.

سپک تاکرا در ایران و جهان

سران فدراسیون آسیایی سپک تاکرا ( ASTAF ) و فدراسیون جهانی سپک تاکرا ( ISTAF ) هر دو در بانکوک مستقر هستند . اولین دوره مسابقات سپک تاکرا کشور ایران در سال ۱۳۸۹ در استان آذربایجان غربی ، شهر ارومیه برگزار شد و سال بعد نیز مسابقات سپک تاکرا برای بانوان برگزار شد .

ورزش سپک تاکرا

انشاالله شما با این رشته ی ورزشی آشنایی کامل را پیدا کرده باشید و اطلاعات خود را راجع به این ورزش بالا برده باشید در ضمن برای مطالعه ی بیشتر مقالات و مطالب میتوانید در بخش مجله اسپورتتو به مطالعه بپردازید .

1 دیدگاه در “آشنایی با ورزش سپک تاکرا و نکاتی که از این ورزش جذاب نمیدانید !

  1. علی فولادی راد گفت:

    سلام مطلب سپک تاکرا اشتباه دارد
    اولین مسابقه سپک تاکرا قهرمانی کشور در سال 83 و در شهر رشت برگزار شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *