فوتبال جهان, هر شب یک خاطره ، یک بازی ماندگار

فراموش نشدنی مثل فینال 1999 – منچستر یونایتد و بایرن مونیخ

فینال و لیگ قهرمانان اروپا ، دو کلمه ی آشنا و به هم گره خورده . کلماتی که باعث میشود در هر زمان و مکانی باشیم کنترل تلویزیون را برداشته و به سوی دیدن بازی مورد نظر یورش ببریم. اما اگر به کلمه ی ما بین فینال و لیگ قهرمانان اروپا ، ۱۹۹۹ را هم اضافه کنیم به یاد آن فینال شگفت انگیز بین دو تیم منچستر یونایتد و بایرن ‌مونیخ میافتیم که ورزشگاه نیوکمپ و ۹۰۰۰۰ هوادار شاهد آن ۱۰۳ ثانیه تاریخی بودند .

لباس منچستر یونایتد بر تن بازیکنانی از جمله پیتر اشمایکل ، دیوید بکهام و رایان گیگز بود و لباس بایرن مونیخ بر تن بازیکنانی از جمله رایان بابل ، ماریو باسلر و توماس لینکه بود البته اگر یادتان باشد شماره ۲۴ آن سال های بایرن مونیخ بر تن شهریار فوتبال ایران علی دایی بود .

این دو تیم در مرحله گروهی در یک گروه حضور داشتند و بارسلونا و بروندبی دانمارک از دیگر تیم های آن گروه بودند ، در مرحله ی گروهی دیدار های دو تیم با نتایج ۲-۲ و ۱-۱ به پایان رسید . بایرن مونیخ در مرحله ی نیمه نهایی ۴_۳ دینامو کیف را شکست داد و منچستر یونایتد با همین نتیجه ذکر شده از پس یوونتوس بر آمد ‌.

سوت بازی توسط کولینا داور سر شناس ایتالیایی زده شد و در ۶ دقیقه بعد گل اول توسط باسلر برای بایرن‌مونیخ به ثمر رسید . نیمه اول با همین نتیجه به پایان رسید ، هواداران بایرن مونیخ در فرط خوشحالی بودند و هواداران منچستر یونایتد در فرط ناراحتی . نیمه دوم شروع شد ، منچستری ها حمله کردند اما جوابی نمی‌گرفتند که این بی جواب ماندن آن ها برای حملات مونیخی ها هم صدق میکرد ‌. انگار یک فرشته ی نجات آمد به فرگوسن ندای این بی جواب ماندن حملات را داد ، او شرینگام را به میدان فرستاد و ۱۴ دقیقه بعد سولشر را روانه جنگ و میدان کرد .

مربی بایرن مونیخ تعویض های خود را انجام داد اما فرگوسن هیچ تعویضی دیگری انجام نداد شاید فرشته اش ندای پیروزی به او داده بود . دقیقه ۹۰ گذشت و گل اول برای منچستر توسط شرینگام . ندایش درست بود ، او را از منجلاب نجات داده بود امیدوار بود که بازی را در وقت های اضافه ببرد اما ناگهان نگاه ها به سولشر خیره شد و گل دوم را بعد از گذشت ۱۰۳ ثانیه به ثمر رساند و قهرمانی را برای تیمش مسجل کرد . قهرمانی در فینال 1999 نیوکمپ مژده ای بود برای هواداران منچستر یونایتد اما فکر کردن به شرایط هواداران بایرن مونیخ سخت است چه برسد به درک کردن آن .

منچستر یونایتد به جز قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا در آن فصل لیگ جزیره و جام حذفی انگلیس را هم کسب کردند تا سه گانه ی خود را تاریخ ثبت کنند . بایرن ‌مونیخ شاید دستش از رسیدن به جام کوتاه ماند اما قهرمانی بوندس لیگا را تجربه کردند ، آن ها به یک فینال دیگر در جام حذفی آلمان رسیدند اما آن را هم از دست دادند ، شاید اگر فرشته ی نجات اوتمار هیتسفلد به کمک او می آمد هم او سه گانه گرفته بود ، هم اف . سی . هالیوود و هم علی دایی .

علی دایی بایرن مونیخ

پیراهن کلاسیک منچستر یونایتد 1999 را میتوانید در آرشیو لباس منچستر یونایتد فروشگاه اسپورتتو خریداری کنید و با افتخار این پیراهن فراموش نشدنی را در کلکسیون هواداری خود نگه دارید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.