فوتبال جهان, هر شب یک خاطره ، یک بازی ماندگار

برزیل – آلمان ، فینال جام جهانی 2002 | خلاصه بازی این بازی جذاب و خاطره انگیز

فینال جام جهانی 2002

ورزشگاه یوکوهاما ژاپن حدود ۷٠٠٠٠ عاشق فوتبال را به خود میدید و وقتی که پیرلوییجی کولینا سوت آغاز فینال جام جهانی 2002 را به صدا در آورد دل تو دل هواداران برزیل و آلمان و البته مربیان دو تیم یعنی لوییز فیلیپه اسکولاری و رودی فولر نبود. بازی فینال انقدر از حساسیت فراوانی برخوردار بود که تقریبا یک میلیارد نفر در سراسر دنیا این مسابقه را تماشا میکردند.
آلمان و برزیل هر و با برد ناپلئونی مقابل کره جنوبی و ترکیه شگفتی سازان جام در نیمه نهایی به فینال رسیده بودند . این دو کشور هرگز در طول تاریخ جام جهانی مقابل هم قرار نگرفته بودند و این نخستین بار بود اما به طور کلی برزیل تیم موفق تری در بازی رودررو بوده و پیش از این دیدار آخرین بازی دو تیم مقابل هم در جام کنفدراسیون های سال ۱۹۹۹ بود که برزیل با ۴ گل ژرمن ها را در هم کوبید و مردان آلمانی به دنبال انتقام بودند اما این هدف محقق نشد.

برزیل در گروه C با ترکیه، کاستاریکا و کره شمالی همگروه بود و به راحتی به دور بعد صعود کرد و در آن سمت آلمان با ایرلند، کامرون و عربستان در یک گروه قرار داشت و کار سختی پیش رو نداشت.
ستارگانی چون رونالدو نازاریو، رونالدینیو، ریوالدو و روبرتو کارلوس در لباس برزیل جلب توجه میکردند  و در طرف مقابل لباس آلمان را ستاره های زیادی از جمله میروسلاو کلوزه، اولیویر بیرهوف، میشاییل بالاک و اولیور کان پوشیده بودند.

 

 

حملات سلسائو خطرناکتر بود و بالاخره قفل دروازه مانشافت شکست و اشتباه اولیور کان در گرفتن شوت ریوالدو باعث شد رونالدو فرصت طلب از راه برسد و ریباند شوت ریوالدو را درون دروازه قرار دهد. ژرمن ها با تمام قوا به دنبال جبران و زدن گل تساوی بودند اما تلاش ها بی ثمر بود و برزیل ضد حمله زد و با همکاری فوق العاده بین بازیکنان و سرعت بالای کلبرسون و پاس زیبای او به رونالدو، اعجوبه برزیلی بار دیگر دروازه آلمان را ۱۱ دقیقه به پایان نود دقیقه فرو ریخت و امید های مانشافت را برای برگشت به بازی نابود کرد و نهایتا برزیل فاتح فینال جام جهانی 2002 برای پنجمین بار قهرمان جهان شد و جام ارزشمند با دستان کافو، کاپیتان سلسائو بالا برده شد و برزیلی ها در سراسر جهان غرق در خوشحالی شدند چرا که آنها در دوره قبلی در فینال مغلوب فرانسه میزبان شدند و این بار قصد شکست در فینال نداشتند و با درخشش رونالدو نازاریو پیروز میدان و جام جهانی جذاب سال ۲٠٠۲ شدند.
جام جهانی با تمام جذابیتش در ژاپن به پایان رسید و بازی های پر از شگفتی در آن برگزار شد اما مهمترین مسئله درخشش ستاره بی نظیری به نام رونالدو نازاریو بود که با ۸ گل آقای گل جام شد و توپ طلا سال ۲٠٠۲ هم از آن خود کرد و سال پر افتخاری برایش رقم خورد و میان دیگر ستارگان دنیا آقایی کرد. انتقام اصلی چندین سال بعد و سال ۲٠۱۴ در جام جهانی در خود برزیل، آلمان توانست با نتیجه ۱_۷ برزیل را مجازات کند و این شکست هرگز از یاد هواداران سلسائو نخواهد رفت.
برزیل بعد از جام جهانی ۲٠٠۲ فینال جام جهانی را تجربه نکرد اما آلمان در کشور برزیل و سال ۲٠۱۴ قهرمان جهان شد و حالا منتظر جام جهانی سال ۲٠۲۲ قطر هستیم و باید ببینیم این دو تیم چه عملکردی از خود به جای خواهند گذاشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.