دانستنی ها, سلامت و تناسب اندام

11 نکته طلایی در مورد آسیب دیدگی ورزشی

آسیب کمتر ورزشی بهتر

ورزش و آسیب دیدگی ورزشی دو کلمه که نه بلکه دو موضوعی هستند که تا ابد به هم گره خوردند . آسیب های ورزشی جزوی از ورزش هستند که با رعایت نکردن نکات ایمنی ، میتوانند تا مدت ها ما را خانه نشین کنند و ورزش را از ذهن ما پاک کند ، اما قطع به یقین نکاتی برای پیشگیری از آسیب های ورزشی وجود دارد که با رعایت  آنها ، مصدومیت برای ما به یک اتفاق غیر ممکن تبدیل میشود

1_ گرم کردن و سر کردن :

گرم کردن قبل از شروع فعالیت های ورزشی نکته ای ضروری است و تمرینات گرم کردن باید از عضلات بزرگ مثل چهار سر ران ، همسترینگ و … آغاز شود . بعد از به اتمام رسیدن فعالیت ورزشی نیز باید به همان میزان گرم کردن ، سرد کردن را در دستور کار خود قرار دهید.

prevention

2_ مدت زمان گرم کردن :

گرم کردن باید حدود 15الی 20 دقیقه طول بکشد و فاصله ی بین گرم کردن و انجام فعالیت اصلی نباید بیش از 10 دقیقه طول بکشد .

3_ نحوه ی صحیح دویدن :

روش دویدن صحیح به گونه ای است که گام فرد نزدیک به بدن باشد و ابتدا وزن را روی لبه ی خارجی پا و سپس روی تمام کف پا منتقل کند.

آسیب کمتر ورزشی بهتر

4_فعالیت های متنوع :

در برنامه ی ورزشی تان حرکات مختلف را قرار دهید ، فقط بر روی یک گروه از عضلات بدن تمرکز نکنید و بیش از حد از آن کار نکشید .

5_کفش مناسب :

هنگام انتخاب کفش باید دقت داشته باشید که کفشی را انتخاب کنید که قسمت جلوی آن انعطاف پذیر باشد اما لایه داخلی تخت کفش باید محکم باشد و رویه کفش نیز نرم باشد ، البته باید هر ورزشی را که انجام می دهید از کفش مخصوص آن استفاده کنید .

کفش جوی راید نایک | Nike Joyride

6 _وسایل ایمن :

باید از وسایل تأمین کننده ایمن که مختص رشته ی فعالیت شما است استفاده نمایید . مثل کلاه ایمنی در دوچرخه سواری ، لثه مصنوعی و محافظ آرنج در ورزش های رزمی و قلم بند در فوتبال که استفاده از آن ها مورد نیاز است .

7_نقاط آسیب پذیر بدن :

برنامه ی تمرینی خود را بر اساس مشکلات بدنی که دارید تنظیم کنید برای مثال اگر آرتروز زانو دارید ، تمرین هایی را که برای تقویت عضلات اطراف زانو مفید است انجام دهید .

آسیب کمتر ورزشی بهتر

8_توجه به صدای بدن :

چیزی که بیشتر ورزشکاران به آن گوش فرا نمیدهند صدای بدن است ، هر وقت حین تمرین احساس دردی کردید سریعا ورزش را متوقف کرده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه نمایید .

9_نیاز بدن :

نیاز بدن قبل ، حین و بعد از ورزش به آب است . حدود 25 دقیقه قبل از شروع کردن ورزش 1لیوان آب بنوشید ، در حین ورزش هر 10 تا 20 دقیقه یک لیوان آب بنوشید و بعد از پایان ورزش دو لیوان آب بنوشید .

10_سخن مربی :

قطع به یقین مربی دانش ورزشی که ما انجام می دهیم را دارد ، اگر شیوه انجام یک حرکت را نمیدانیم می توانیم از مربی خود بپرسیم . حتما مشورت و کمک مربی میتواند ما را در یک برنامه ی تمرینی ایمن قرار دهد .

11_استراحت :

یک یا دو روز در هفته را به استراحت اختصاص دهید زیرا استراحت باعث بازیابی توانایی بدن میشود و از آسیب دیدگی  ورزشی جلوگیری می کند.

در این متن نکاتی کلی برای پیشگیری از آسیب دیدگی ورزشی را مطالعه کردید اما هر ورزشی راه هایی متفاوت برای پیشگیری از آسیب دیدگی ورزشی دارد که در مطالب آینده به آن اشاره می کنیم .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.