فوتبال ایران, لیگ قهرمانان آسیا

بهترین بازیکن آسیایی تاریخ لیگ ایران

بهترین بازیکن آسیایی

در طول تاریخ لیگ ایران بازیکنان آسیایی زیادی در این لیگ توپ زده اند از عبدلوهاب ابولهیل و هوار ملا محمد تا کرار جاسم و بشار رسن اما مطمئنا بهترین بازیکن آسیایی تاریخ لیگ ایران عماد محمدرضا عراقی بود ، مهاجمی گلزن و وظیفه شناس و البته خوش اخلاق که بعد از لوسیانو ادینیو با ۷٠ گل زده با تیم های سپاهان،فولاد و شاهین بوشهر گلزن ترین بازیکن خارجی لیگ برتر ایران است .
عماد محمدرضا غریب نام کامل این مهاجم متولد کربلاست.

عماد فوتبالش را از تیم کربلا و سپس الزورا شروع کرد و در آن سالها پدیده فوتبال عراق به حساب میامد، به طوری که باشگاه های لیگ برتر ایران و از همه مهمتر آث میلان به دنبال او بودند و بنا به دلایلی او نتوانست به ایتالیا برود و به الغرافه قطر رفت. پس از چند رفت و آمد بین تیم الزورا و الغرافه به تیم الوکره دیگر تیم قطری پیوست. او در الوکره عملکرد مناسبی داشت و بار دیگر مسئولان تیم های ایرانی به فکر جذب وی افتادند و در این میان فولاد موفق شد او را به خدمت بگیرد. عماد رضا در فولاد ۱۴ بازی بیشتر نکرد و ۸ گل هم زد و بعد از حضور کوتاه مدت در فولاد به سپاهان پیوست.

 

عماد در سپاهان هم دوران طلایی خودش را رقم زد و هم طلایی پوشان اصفهان ، وی در چهار سالی که در جمع سپاهانی ها بود ۱٠۴ بازی انجام داد و ۵٠ گل به ثمر رساند و با این تیم قهرمان لیگ برتر ایران سال ۸۸-۸۹ ،قهرمان جام حذفی ۸۵_۸۶ و نایب قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شد و به جام باشگاه های جهان رفت و دو گل هم به ویتاکره یونایتد نماینده نیوزیلند زد و به طور مشترک با فیلیپو اینزاگی مهاجم سابق میلان در رده دوم برترین گلزنان این رقابت قرار گرفت. وی همچنین با ۱۹ گل آقای گل فصل ۸۸-۸۹ شد. او پس از چهار سال از سپاهان جدا شد و به زمالک مصر منتقل شد اما تعداد بازی های او برای زمالک به تعداد انگشتان یک دست هم نرسید و همین باعث شد عماد به قرضی به شاهین بوشهر برود و ۱۱ بازی هم برای بوشهری ها انجام داد.داستان عماد در ایران پایان نداشت و او یک بار دیگر لباس سپاهان را بر تن کرد و ۹ گل دیگر به کارنامه اش در این تیم افزود.

 

سرانجام عماد رضا به تیم اولش الزورا بازگشت و سال ۲٠۱۴ کفش هایش را آویخت. او اکنون مشغول مربیگری هست و امید داره که در این حرفه هم موفق بشه.
تعداد گل بالا و بازی حرفه ای او باعث شد تا هواداران فوتبال ایران به خصوص سپاهان و حتی کارشناسان فوتبال ایران از او به عنوان بهترین بازیکن آسیایی تاریخ لیگ برتر یاد کنند، البته کسی از آینده خبر ندارد شاید به زودی و آینده نزدیک بازیکن آسیایی دیگر به فوتبال کشورمان بیاید و ستاره شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *