دانستنی ها

کرونا مثبت ورزش

کرونا ، بیماری یا ویروسی که این روز ها سراسر جهان از جمله کشور ایران را درگیر خود کرده است . کرونا دنیای ورزش را نیز دارای تحول خاصی کرده و مردم را از کار های روزمره و ورزش دوستان را از ورزش دور کرده است .

لغو مسابقات

بیشتر رویداد های ورزشی در اقصی نقاط جهان به علت شیوع کرونا یا لغو یا تصمیم بر بدون تماشاگر برگزار شدن آن شده است و هواداران ناراحتی خود را از این مسئله بیان کردند .

ایران

فوتبال لیگ ایران که دو هفته بدون تماشاگر برگزار شد اما بعضی اعتراض فوتبالیستان و جامعه ی ورزش بازی های لیگ را تا 14 فروردین تعطیل کرد که اگر آن دو هفته هم لغو میشد جنجال بازی سپاهان و پرسپولیس به وجود نمی آمد البته سرپرست کمیته مسابقات لیگ فرمودند که با وجود ادامه شیوع کرونا ، باز هم شاهد تعطیلی لیگ خواهیم بود .

دیگر ورزش ها در ایران و فعالیت آن ها هم لغو شد یا بدون تماشگر برگزار شد ، از جمله بازی بسکتبال بین ایران و قطر در رقابت های انتخابی کاپ آسیا در سالن آزادی بدون تماشاگر برگزار شد و بازی دوم فینال رقابت بسکتبال بانوان بین بهمن تهران و بانوان شهر گرگان نیز لغو شد .

آسیا

بازی های تیم های چینی از اوایل گسترش بیماری در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به تعویق افتاد سپس با گسترش کرونا در ایران و سایر کشور های غربی لغو شد که با لغو شدن بازی ها فقط دو بازی از هفته ی سوم برگزار شد و حتی شاید هفته ی چهارم برگزار نشود . رقابت های انتخابی بوکس المپیک که قرار بود در ووهان چین برگزار شود لغو شد البته که بازی های فوتبال در چین ممنوع شده بود .

مسابقات جام جهانی تیراندازی در امارات به دلیل شیوع کرونا لغو شد و رقابت های دیگری نیز لغو شد اما هنوز برای برگزاری المپیک یا لغو آن تصمیمی اتخاذ نشده در ضمن مقامات ژاپنی در جلسه ای که در سوئیس برگزار شد خاطر نشان کردند که المپیک طبق روال معمول برگزار میشود . فدراسیون فوتبال هنک کنگ گفت برای بازی مقابل ایران حاضر نیستیم در تهران به میدان برویم و باید بازی لغو شود که با این تماثیل لغو شدن بازی های انتخابی جام جهانی در آسیا امکان پذیر است .

اروپا

لیگ سوئیس برای جلوگیری از شیوع کرونا تعطیل شد و رویدادهایی که باعث تجمع بیش از 1000 نفر میشوند چه ورزشی و غیر ورزشی لغو شد . لیگ ایتالیا سه بازی از هفته ی 25 را لغو کرده و پنج بازی از هفته ی 26 را لغو کرد که بازی اینتر و یوونتوس جزو آن بود در ضمن بازی برگشت میلان و یوونتوس ، اینتر و ناپولی در جام حذفی ایتالیا نیز لغو شد و تیم اینتر میلان نیز یک بازی خود را بدون حضور تماشاگر برگزار کرد .

وزارت بهداشت عمومی انگلستان گفت در صورت شیوع کرونا در این کشور تمامی مسابقات ورزشی تا دو ماه لغو میشوند . کرونا در اروپا خارج از فوتبال هم نفوذ کرد و باعث شد بسیاری از رقابت های راگبی ، اسب سواری و … لغو شوند از جمله رقابت های وزنه برداری جوانان جهان که تصمیم بر برگزاری آن در رومانی بود نیز لغو و به زمان دیگری موکول شد . ما هنوز برای برگزاری یورو 2020 هنوز تصمیم گیری هایی لحاظ نشده است .

منهای لغو مسابقات

جدای از اینکه چه رقابت هایی لغو شد و یا چه رقابت هایی قرار است لغو است ، صد در صد جدایی دوستان ورزش از ورزش در این مدت به یک عذابی تبدیل میشود اما با رعایت چندین مورد که به آن اشاره می کنیم میتوان ورزش را ادامه داد .

پنج نکته طلایی

1- دستگاه ها و لوازم ورزشی باید پس از استفاده هر فرد ضد عفونی شوند .
2- تهویه ی سالن ها به طور مرتب و طبق دستور العمل کشوری کنترل شود .
3- فاصله ی ایمن در ورزش همگانی داخل سالن با توجه به افزایش فعالیت ها تنفسی حداقل به دو متر برسد .
4- کف پوش ها و تشک ها برای استفاده هر فرد ضد عفونی شود .
5- دستگیره درب ها ، آسانسور ، کمد های رختکن ها و کلیه سطوحی که در معرض تماس مستقیم افراد هستند به طور مرتب ضد عفونی شود .

بالا بردن سیستم ایمنی بدن

یکی از راه های پیشگیری از کرونا تقویت کردن سیستم ایمنی بدن میباشد که این قضیه با ورزش کردن میسر میشود . یک تحقیق نشان داده که فقط 20 دقیقه ورزش کردن باعث تحریک سیستم ایمنی بدن میشود . در ضمن فعالیت بدنی موجب افزایش گردش خون کارآمد میشود که سلول های سیستم ایمنی را در حال گردش نگه می دارد تا بتوانند فعالیت خود را به طور موثر انجام دهند .

#کرونا_را_شکست_میدهیم

انشاالله به زودی ویروس کرونا را شکست می دهیم ، ساده ترین کار برای نابودی آن رعایت نکات بهداشتی و شستن صحیح دست میباشد . حتما اخبار کرونا را از سایت های معتبر از جمله سازمان جهانی بهداشت دنبال کنید . امیدوارم کرونا شما را از ورزش دور نکرده باشد و با رعایت نکات مربوطه به ورزش خود ادامه دهیم ، ورزشی که این روز ها حالمان را زیر و رو میکند . و در آخر تشکر کنیم از افرادی که در بیمارستان ها برای نابودی آن تلاش میکنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *