دانستنی ها, فوتبال جهان

مارکوپولو های فوتبال جهان

بازیکنان زیادی بودند که برای باشگاه مختلف بازی کردند و دائم به تیم های دیگر منتقل میشدند اما حالا پنج تا از بازیکنانی که به مارکوپولو های فوتبال تبدیل شدند را بررسی میکنیم.

مغرور و جذاب

1_زلاتان ابراهیموویچ: زلاتان ابراهیموویچ فوق ستاره سوئدی که قطعا معرف حضور همه است و در سراسر دنیا کمتر کسی پیدا میشود که او را نشناسد، اما دلایلی هست که باعث مشهور شدن وی شده، درخشش در تیم های زیاد و مختلف و اخلاق خاص او. شاید «مغرور جذاب»لقبی است که میتوان به وی نسبت داد.
زلاتان در ۳ اکتبر ۱۹۸۱ در شهر مالمو سوئد چشم به جهان گشود. وی فوتبالش را از تیم شهرش مالمو شروع کرد تا اینکه استعدادیاب های آژاکس استعداد او را کشف کردند و با خود به آمستردام بردند. زلاتان از سال ۲٠٠۱ تا ۲٠٠۴ برای آژاکس بازی کرد و ۳۵ گل برای این باشگاه به ثمر رساند. در سال ۲٠٠۴ او به یوونتوس پیوست و ۲ سال برای بانوی پیر توپ زد و در ۷٠ بازی، ۲۳ گل به حریفان یووه زد که آمار خوبی برای او نبود. مرد سوئدی در سال ۲٠٠۶ به رقیب سنتی یوونتوس یعنی اینتر پیوست و در این تیم عملکرد درخشانی داشت و گل های زیبایی راهی دروازه تیم های مقابل نراتزوری کرد. تیم بعدی زلاتان قصه ما بارسلونا بود، وی سال ۲٠٠۹ به جمع کاتالان ها ملحق شد اما در این تیم مانند اینتر درخشش سابق را نداشت و همین باعث شد که در ابتدا به صورت قرضی و سپس دائمی به میلان بپیوندد. زلاتان در میلان به اوج آمادگی رسید و عملکرد خوبی داشت، اما از آنجایی که نمیشه ایبرا رو هیج جا نگه داشت در سال ۲٠۱۲ به پی اس جی رفت تا چالش جدیدی را در این تیم تجربه کند. زلاتان در چهارسالی که عضو پاریسن ژرمن بود ۱۲۲ بازی انجام داد که هرگز در تیمی به این اندازه به میدان نرفته بود، وی ۱۱۳ گل برای پاریسی ها زد اما تیم بعدی آقای مغرور منچستریونایتد بود، وی دوسال برای شیاطین سرخ بازی کرد و در سال ۲٠۱۸ چمدانش را بست و به لس آنجلس گلکسی پیوست. چندی پیش او خود را بزرگترین بازیکن تاریخ MLS خواند. زلاتان حالا ۳۸ ساله دوباره به میلان پیوسته و دوباره میخواهد بدرخشد. قطعا میشه گفت زلاتان یکی از بهترین بازیکنان تاریخ فوتبال و کشور سوئد هست و بسیاری از فوتبال دوستان طرفدار وی هستند.

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

مارکوپولوی فرانسوی

2_نیکولاس آنلکا: نیکولاس آنلکا مهاجم فرانسوی سابق تیم های مختلف اروپایی است که لقب مارکوپولو را به وی نسبت داده اند. آنلکا متولد شهر لو شزنه فرانسه هست که کارش را از پاریسن ژرمن آغاز کرد و به فوتبال معرفی شد. نیکولاس در سال ۱۹۹۷ به تیم لندنی آرسنال پیوست و در ۵۷ بازی ۲۳ گل برای این تیم زد. سال ۱۹۹۹ نیکولاس به تیم رئال مادرید ملحق شد و با کلی از آرزو نزد قوهای سپید رفت اما فقط ۱۹ بازی به وی رسید و به یک سال نکشیده و به تیم اولش پی اس جی برگشت. آنلکا ۲٠ بازی هم برای لیورپول انجام داد اما به صورت قرضی. تیم بعدی او منچسترسیتی بود، او در سه سال ۸۹ بازی انجام داد و ۳۷ گل به ثمر رساند تا آمار بدی برای وی نباشد. نیکولاس آنلکا پس از سیتی به فنرباغچه، بولتون واندرز رفت. اما دوران نسبتا خوب مرد فرانسوی در چلسی رقم خورد. وی چهار سال عضو شیرهای لندن بود و ۱۲۵ بار به میدان رفت. قهرمانی در لیگ سال ۲٠۱٠ و قهرمانی لیگ قهرمانان سال ۲٠۱۲ افتخارات او با چلسی بود. تیم های بعدی او شانگهای شنهوا، یوونتوس، وست برومویچ و بمبئی هند بود.
تعداد تیم های زیاد آنلکا و انتقال های پیاپی باعث شده او را مارکوپولو فوتبال بداند

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

ماشین گلزنی کامرونی و خوش شانس و پرافتخار

ساموئل اتوئو: ساموئل اتوئو مهاجمی گلزن از شهر دوالا کامرون است که لحظات زیبایی را برای فوتبال دوستان به خصوص هواداران بارسلونا و اینتر رقم زده.
ساموئل بعد از ترک کامرون به اسپانیا سفر کرد و با رئال مادرید قرارداد بست اما فقط سه بازی به او رسید و به تیم های دیگر از جمله لگانس، اسپانیول، مایورکا قرض داده شد. درخشش برای مایورکا باعث شد قراردادش با این تیم دائمی شود. وی چهار سال در مایورکا بود و ۴۸ گل به ثمر رساند. در سال ۲٠٠۴ بارسلونا به بارسلونا رقیب اصلی تیم اولش پیوست که قطعا بهترین دوران ورزشی او در کاتالونیا گذشت. او در ۱۴۵ برای آبی اناری ها ۱٠۸ گل زد تا آماری خارق العاده از خود به جای گذاشت. سامی بعد از پنج سال از بارسا جدا شد و به اینتر منتقل شد و دوسال برای نراتزوری بازی کرد و ۳۳ گل برای تیم ایتالیایی به ثمر رساند. اتوئو سال ۲٠۱۱ به آنژی ماخاچکالا روسیه رفت و از پنج لیگ معتبر فاصله گرفت ولی پس از دو سال به چلسی زیرنظر مربی سابقش خوزه مورینیو اما فقط ۲۱ بازی انجام داد و بعد از چند مدت با آقای خاص به مشکل برخورد چرا که مورینیو طی مصاحبه ای وی را پیرمرد خواند اما ساموئل با گل زدن و خوشحالی بعد از گل طعنه آمیز مورینیو را مورد خطاب قرار داد. او پس از چلسی دورانی را در اورتون، سمپدوریا، آنتالیا اسپور، قونیه اسپور گذراند و چندی پیش با پیراهن القطر کفش هایش را آویخت.
شاید اتوئو از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ در تیم های مختلفی بازی کرده باشد اما او یکی از موفق ترین فوتبالیست های تاریخ است زیرا در سال ۲٠٠۹ تحت هدایت پپ گواردیولا سه گانه کسب کرد و سال بعد با مورینیو با اینتر دوباره موفق به کسب سه گانه شد. سامی اتوئو ۱۱۸ بازی ملی برای کامرون نیز دارد.

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

آفریقایی سریع و گلزن ولی پر حاشیه

امانوئل آدبایور: مسافری از کشور توگو که سابقه عضویت در تیم های آرسنال، منچسترسیتی، رئال مادرید و… را داشته.از خصوصیات بازی او میشه به سرعت زیاد، قدرت بدنی بالا و گلزنی اشاره کرد.
آدبایور متولد سال ۱۹۸۴ در توگو کشوری از قاره آفریقا است. او فوتبالش را از باشگاه متز فرانسه آغاز کرد و مدتی در این تیم توپ میزد که موناکو دیگر تیم معروف فرانسوی وی را به خدمت گرفت. او سه سال برای موناکو بازی کرد و چند بازی درخشان برای این تیم به نمایش گذاشت و نظر تیم آرسنال را جلب کرد و در سال ۲٠٠۶ با ۳ میلیون پوند به آرسنال تحت هدایت آرسن ونگر پیوست. او ۱٠۴ بازی برای تیم شمال لندنی انجام داد و ۴۶ گل به ثمر رساند. اما سال ۲٠٠۹ آدبایور طی قراردادی به مدت چهارسال و به قیمت ۲۵ میلیون پوند به منچسترسیتی پیوست. وی دوسال در جمع سیتیزن ها بود.او در بازی سیتی مقابل آرسنال موفق به گلزنی شد و بعد از گل با سرعت بسیار زیاد دوید و فریاد زد تا تنفرش را به آرسنال به همه بگوید، این کار خشم توپچی هارو برانگیخت. آدبایور به صورت قرضی در رئال هم بازی کرد و پس از آن من سیتی اورا قرضی و سپس دائمی به تاتنهام منتقل کرد، امانوئل سه سال برای اسپرز توپ زد. بعد از تاتنهام در کریستال پالاس، باشاک شهیر حضور پیدا کرد و حالا در ۳۵ سالگی برای تیم کایسری اسپور بازی میکند. وی همچنین ۸۱ بازی ملی برای توگو نیز انجام داده است.

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

کوتاه قامت و ریزنقش ولی گلزن

کارلوس توز: کارلوس توز مهاجم ریزنقش و کوتاه قامت اما باهوش و گلزن سابق تیم های وستهم، منچستر یونایتد، منچستر سیتی و یوونتوس است که به خاطر درخشش در تیم های خود بسیار معروف است. وی همچنین یکی از ضلع های مثلث مخوف سابق من یونایتد همراه رونی و رونالدو بود.
او در شهر سیودادلا آرژانتین متولد شد و فوتبالش را از بوکاجونیورز تیم محبوب آرژانتین آغاز کرد. پس از بوکا به کورینتیناس برزیل رفت و حسابی در این تیم درخشید و چشم خیلی از مدیران تیم های اروپایی را به خود خیره کرد. او در سال ۲٠٠۶ راهی وستهم یونایتد شد اما در این تیم آمار نسبتا بدی به نمایش گذاشت. تیم بعدی توز آرژانتینی منچستر یونایتد دیگر تیم انگلیسی بود، او دوسال برای شیاطین سرخ به میدان رفت و درخشان ظاهر شد و با این تیم در دو فصل متوالی قهرمان لیگ جزیره و سال ۲٠٠۹ قهرمان لیگ قهرمانان شد.
سال ۲٠٠۹ توز به تیم همشهری و البته رقیب منچستر یونایتد، منچستر سیتی پیوست و هواداران یونایتد را ناراحت کرد اما بهترین دوران ورزشی او در سیتی اتفاق افتاد، وی در ۱۱۳ بازی ۵۸ گل روانه دروازه حریفان کرد و بی نقص بازی کرد و با سیتی هم دوباره تجربه قهرمانی در لیگ جزیره را به دست آورد. سال ۲٠۱۳ یوونتوس ایتالیا اورا به خدمت گرفت، توز همانند سیتی، بازی های فوق العاده ای برای بانوی پیر انجام داد و ۳۹ گل در ۶۶ مسابقه برای یووه به ثمر رساند و قهرمان سری آ شد. توز سال ۲٠۱۵ با انبوهی از تجربه به تیم اولش بوکا برگشت اما مدتی کم در این تیم ماند و به شانگهای شنهوا چین رفت ولی برای سومین مرتبه سال ۲٠۱۸ به بوکاجونیورز برگشت و در حال حاضر هم بازی میکند و شاید مدتی دیگر خبر خداحافظی این مرد آرژانتینی دوست داشتنی را بشنویم.

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

خائن دوست داشتنی

رونالدو نازاریو: رونالدو نازاریو معروف به رونالدو اورجینال مهاجم گلزن و خوش تکنیک برزیلی سابق تیم های بارسلونا، رئال مادرید، اینتر، میلان و.. است. رونالدو لوییز نازاریو ده لیما در ۸ سپتامبر ۱۹۷۶ در شهر ریو دو ژانیرو برزیل به دنیا آمد. او فوتبالش را از باشگاه کروزیرو آغاز کرد و پس از درخشش در چند بازی تیم پی اس وی آیندهوون هلند او را در سن ۱۸ سالگی به خدمت گرفت. رونالدو در دوسالی که عضو آیندهوون بود ۴۲ گل به ثمر رساند و همین کافی بود که بارسلونا در سال ۱۹۹۶ وی را به اسپانیا منتقل کند. او فقط یک سال در بارسا بازی کرد ولی در همان مدت ۳۴ گل وارد دروازه رقیبان کرد. سال بعد او به اینتر پیوست و درخشش خارق العاده ای در این تیم داشت و به خاطر شیوه های فراوان و جالب دریبل زنی، سرعت موشک وار و قدرت تمام کنندگی بالا در سراسر جهان شهرت یافت ولی در سال ۱۹۹۹ زانوی او به شدت آسیب دید و وی را چهارماه خانه نشین کرد اما از شانس بد او وقتی پس از دوران مصدومیت به میدان رفت دچار پارگی رباط صلیبی شد و برای بار دوم روانه خانه شد. او تسلیم نشد و سال ۲٠٠۱ به میدان بازگشت و مدتی دیگر برای اینتر توپ زد و بالاخره سال ۲٠٠۲ رئال مادرید حریف دیرینه تیم یکی از تیم های سابقش بارسلونا طی قراردادی رونالدو رو بازیکن لوس بلانکوس کرد. اوج درخشش رونالدو در رئال بود.
او در ۱۲۷ بازی برای کهکشانی ها ۸۳ گل به ثمر رساند و ۵ سال در رئال ماند. دندون خرگوشی برزیلی داستان ما بعد از رئال به میلان پیوست، تیمی که همشهری و رقیب تیم سابقش اینتر بود که بسیاری از فوتبال دوستان را متعجب کرد چرا که او در دو تیم معروف و رقیب در اسپانیا و ایتالیا بازی کرد و افرادی لقب خائن دوست داشتنی را به وی نسبت دادند. نازاریو ۲٠ بازی برای میلان انجام داد و سرانجام در سال ۲٠٠۹ به کشورش بازگشت و برای کورینتیناس بازی کرد و پس از دوسال از فوتبال خداحافظی کرد. رونالدو نازاریو ۹۸ بازی ملی و ۶۲ گل ملی برای برزیل را در سابقه دارد. وی با برزیل قهرمان جام های جهانی ۱۹۹۴ و ۲٠٠۲ شد همچنین او توپ طلا سال های ،۱۹۹۷،۲٠٠۲ را داراست. قطعا رونالدو یکی از برترین بازیکنان تاریخ فوتبال است و لحظاتی خوشی را برای عاشقان فوتبال رقم زده است.

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

فوتبالیستی که میتوانست پیشرفت بیشتری کند

روبینیو:رابسون ده سوزا ملقب به روبینیو مهاجم سابق باشگاه های رئال مادرید،منچسترسیتی و میلان است که سابقه ۱٠٠ بار حضور در تیم ملی برزیل را نیز دارد.روبینیو سال۱۹۸۴ در سائو ویسنچه برزیل متولد شد و فوتبال حرفه را در سانتوس شروع کرد.او در ۱٠۸ بازی برای سانتوس ۴۷ گل زد و نظر رئال مادرید را جلب کرد و سال ۲٠٠۵ به جمع کهکشانی ها پیوست اما آمار متوسطی در این داشت.وی در ۱٠۱ بازی ۲۵ گل به ثمر رساند. او پس از سه سال از رئال جدا شد و به منچسترسیتی منتقل شد،که بسیاری این انتقال را یکی از بدترین انتقال های تاریخ فوتبال میدانند چون او طی ۴۱ بازی ۱۴ گل زد و آنچنان که باید خوب نبود.تیم بعدی او میلان بود،وی سال ۲٠۱٠ به روسونری پیوست و کمی خود را احیا کرد و پنج سال در این تیم حضور داشت البته یک فصل هم به صورت قرضی در سانتوس بازی کرد.پس از میلان تصمیم به ترک اروپا گرفت و به گوانژو اورگراند،اتلتیکو مینیرو و سیواس اسپور رفت و حالا با ۳۵ سال سن برای باشاک شهیر توپ میزند

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

 

پادشاه حاشیه

آنتونیو کاسانو: آنتونیو کاسانو مهاجم ایتالیایی پیشین باشگاه های رم،رئال مادرید،میلان،اینتر و… تیم ملی ایتالیا است که حسابی در طول فوتبالش جنجال ساز بود.کاسانو توسط استعدادیاب های تیم شهرش باری کشف شد و در این تیم رشد کرد تا اینکه رم اورا به خدمت گرفت.کاسانو پنج سال در رم حضور داشت و ۱۱۸ بازی به میدان رفت و ۳۹ گل به ثمر رساند.اما درگیر حاشیه شد و جدال های او با مربی تیم فابیو کاپلو بالا گرفت و کاسانو رم را ترک کرد و به رئال مادرید پیوست ولی پس از چهار ماه جدا شد،به دلیل رژیم غذایی بد و اضافه وزن رئال او را جریمه کرد و کار به درگیری با کاپلو مربی که سابقه ستیز با او را داشت کشید و آنتونیو به سمپدوریا پیوست.وی با حسب دوران قرضی ۹۶ بازی در مدت بعد از رئال انجام داد و ۳۶ گل زد.تیم بعدی او میلان بود که سال ۲٠۱۱ به این تیم منتقل شد و در پایان فصل او با جامپائولو پاتزینی معاوضه شد و به اینتر رفت و ۲٠ بازی برای این تیم به میدان رفت.تیم های بعدی او پارما و سمپدوریا و ورونا بودند که البته در ورونا بازی نکرد و به فوتبالش پایان داد.وی ۳۹ بازی ملی در کارنامه دارد.اگر او دنبال حاشیه نمی رفت به بازیکن بزرگی تبدیل میشد.

بازیکنان دیگری مثل لوکا تونی و جبرئیل سیسه و… بودند که در تیم های مختلف بازی کردند اما سعی. کردیم در این متن معروف ترین مارکوپولو های فوتبال را معرفی کنیم، امیدوارم لذت برده باشید

 

مارکوپولو های فوتبال جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *