دانستنی ها, فوتبال جهان

الکلاسیکو | آبی اناری ها یا کهکشانی ها ؟

الکلاسیکو

الکلاسیکو ، فوتبالی که بین دو تیم بارسلونا ملقب به آبی اناری و رئال مادرید ملقب به کهکشانی ها برگزار میشود و از سراسر جهان با ساعات مختلف جهانی به پای تلویزیون می‌ نشینند و این جدال را که بزرگ ترین بازی باشگاهی است می بینند .

در این مطلب نگاهی به تاریخچه ی ال کلاسیکو میندازیم تا بدانیم آبی اناری ها بهتر هستند یا کهکشانی ها؟

مفهموم کلاسیکو و ال کلاسیکو:

اصطلاح کلاسیکو (clásico) در سال های اخیر رایج شده و در اصل برای دیدار های مهم و تاریخی آمریکای جنوبی استفاده میشود . این اسم به دلیل افزایش نفوذ فوتبال اسپانیا در آنجا و همچنین تبلیغات جهانی مربوط به ال کلاسیکو ایجاد شد . در سال های گذشته رقابتی که آبی اناری ها با کهکشانی در لالیگا برگزار میکردند ال کلاسیکو می گفتند اما حال هر دیداری که این دو تیم در هر جامی که برگزار شود ال کلاسیکو میگویند .

دعوا ال کلاسیکو
اختلافات دو تیم برای بازی الکلاسیکو :

اختلاف اصلی که باعث شد این بازی به این جایگاه از اهمیت برسد ، سیاسی است . رئال نماینده ناسیونالیسم اسپانیا و بارسلونا نماینده کاتالان به حساب می آید . همان طور که در سال های اخیر مشاهده کردید کاتالانی ها خواهان جدایی از اسپانیا هستند . هنگامی که حکومت ریورا در اسپانیا مسلط بود ، تنها منطقه ی کاستیا که شهر مادرید در آن واقع شده قدرتمند بود ، به همین دلیل مردم دیگر مناطق به خصوص کاتالان تمام تلاش خود را می کردند که با شیوه های مختلف اعتراض خود را بیان کنند و زمین فوتبال بهترین موقعیت برای این موضوع بود البته جنجال خرید دی استفانو توسط کهکشانی ها جزو دلایلی برای ایجاد اختلاف است .

آمار رقابت های بارسا رئال :

این دو تیم تا به حال در 243دیدار رسمی مقابل یکدیگر صف آرایی کردند که با احتساب 33 مسابقه دوستانه این آمار به 276 بازی میرسد که آبی اناری ها 115 پیروزی کسب کرده اند و کهکشانی ها به 99 پیروزی رسیده اند و در 62 مسابقه هم دو تیم به تساوی رضایت داده اند . در دیدار های رسمی رئال مادرید به 95 پیروزی رسیده و بارسلونا به 96 پیروزی و 52 دیدار هم با نتیجه مساوی خاتمه یافته .

ویترین افتخارات دو تیم رئال مادرید و بارسلونا :

آبی اناری ها در جام های داخلی 74بار به مقام قهرمانی دست یافتند که 30 جام آن مختص به کوپا دل ری است که پر افتخار ترین تیم این رقابت ها هستند ، کهکشانی ها 64 جام داخلی کسب کردند که بیش از نصف آن یعنی 33 جام در رقابت های لالیگا به دست آمده . اگر جام های اروپایی و جهانی دو تیم را جمع بزنیم تعداد جام های بارسلونا 97 و رئال مادرید 95 جام می شود و دلیل کم شدن اختلاف جام های کهکشانی ها با آبی اناری ها ، 13جام لیگ قهرمانان اروپا است که پر افتخار ترین تیم این رقابت ها نیز لقب دارند .

پرگل ترین بازی های الکلاسیکو :

پر گل ترین دیدار این دو تیم نتیجه 11-1 بود که رئال مادرید در کوپا دل ری سال 1943 به برتری رسید بعد از آن نتیجه ی 8-2 است که رئال مادرید در آن دیدار که در لالیگا و سال 1935 برگزار شد به برتری رسید . تنها دیداری که شاید ما با یاد بیاوریم نتیجه 5-0 بارسلونا است که در 29 نوامبر سال 2010 برگزار شد که در آن بازی داوید ویا دبل کرد و ژاوی ، پدرو و جفرن دیگر گل های با بارسلونا را به ثمر رساندند .

الکلاسیکو رونالدو مسی
برترین گلزنان الکلاسیکو :

لیونل مسی با اختلاف بسیار در صدر این گروه قرار دارد و توانسته 26 گل به ثمر برساند . در رتبه ی بعد آلفرد دی استفانو و کریستیانو رونالدو هستند 18 گل زده اند و در رتبه ی سوم رائول کاپیتان دوست داشتنی کهکشانی ها قرار دارد که 15 گل را درون دروازه ی آبی اناری ها کرده است . اما بازیکنانی که میتوانند در ال کلاسیکو های بعدی رکورد خود را بالاتر ببرند اعم است از :مسی 26 گل ، سوارز 11 گل و کریم بنزما 9 گل .

بیشترین حضور در الکلاسیکو :

بیشترین حضور در الکلاسیکو مربوط به سرخیو راموس است که در 43 دیدار حضور یافته ، بعد از آن ژاوی ، مسی ، فرانسسکو گنتو و مانوئل سانچز است که یک بازی کمتر نسبت به راموس دارند و آندرس اینیستا هم 38 بازی در ال کلاسیکو انجام داده . اما بازیکنانی که میتوانند با حضور در بازی های بعدی رکورد خود را افزایش دهند اعم است از : سرخیو راموس 43 بازی ، لیونل مسی 42 بازی ، سرخیو بوسکتس و جرارد پیکه 37 بازی .

ال کلاسیکو

حضور یافتگان در دو تیم رئال بارسا :

در همه ی جای دنیا بازیکنانی وجود دارند که از تیم خود به تیم رقیب خود کوچ کردند که این قاعده برای رئال مادرید و بارسلونا هم وجود دارد . بازیکنانی که هم لباس بارسلونا را برتن کردند هم لباس رئال مادرید !

بازیکنانی مثل لوئیس فیگو ، رونالدو ، آلبرت سلادس و برند شوستر که از آبی اناری ها به سمت کهکشانی رفتند و اما ساموئل اتوئو ، لوییس انریکه ، یولن لوپتگی و آلفونسو پرس که از کهکشانی به سمت آبی اناری ها رفتند .

بیشترین هتریک کنندگان ال کلاسیکو :

در الکلاسیکو پنج بازیکن هستند که با دو هتریک دارای بیشترین هتریک در این رقابت هستند به نام های سانیتاگو برنابئو ، لاسکانو ، لیونل مسی ، آلکانترا و فرانس پوشکاش هستند .
در آخر انتخاب اینکه کدام تیم نسبت به رقیب خود برتر است انتخابی سخت و بسی دشوار است و اما برای تغییر این آمار بسی زمان بسیار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *