دسته بندی نشده

خرید دمبل و ۹ نکته مهم که پیش از خرید وزنه باید درباره آن بدانیم


تصمیم به خرید دمبل به قدری کار هیجان انگیزی است که شاید یادمان برود بعضی از نکات را در راه اندازی باشگاه بدنسازی در خانه رعایت کنیم. اصلا نگران نباشید. ما در این مقاله به شما کمک می کنیم بهترین دمبل را برای خود خریداری نمایید.

شاید به نظر ساده برسد: خرید دمبل بدنسازی. بله شاید آسان باشد ولی بهتر است از جهات مختلف به خرید وزنه یا همان دمبل دقت کنیم. بیایید با هم سوالات زیر را بخوانیم، نکات آن را بفهمیم و در نهایت خرید دمبل را انجام دهیم.

خرید دمبل متغیر یا ثابت؟

شاید مهم ترین نکته در خرید دمبل این سوال اول است: دمبل متغیر بخرم یا دمبل ثابت؟

خرید دمبل ثابت

دمبل ثابت همین دمبل های عادی هستند. همین دمبل هایی که در همه فروشگاه های ورزشی آنلاین یا باشگاه های بدنسازی پیدا می شوند. در دمبل ثابت وزنه و دسته دمبل به هم متصل هستند و نمی توانیم وزن دمبل را زیاد یا کم کنیم.

اگر بخواهیم وزنه بیشتر یا کمتری را بزنیم باید دمبل دیگری برداریم.

مزیت دمبل ثابت این است که ساده است، محکم است، همان کار وزنه را می کند. نقطه ضعفش این است که دمبل های با وزن های گوناگون جای زیادی می گیرند.

خرید دمبل متغیر

از اسمش پیداست. وزن آن را می توانیم تغییر دهیم. دسته ثابت است و می توان وزن دمبل را در یک محدوده خاص زیاد یا کم کرد. این دمبل ها دو مزیت دارند:

 • دسته ثابت است و راحتی آن در همه وزن های دمبل حس می شود
 • فضای کمی اشغال می کند. دمبل متغیر با 15 وزن به اندازه یک دمبل ثابت بزرگ جا می گیرد.

دامنه وزنی دمبل

ما دمبل را به خاطر وزن آن می خریم. پس باید بیشتر از قیمت دمبل به وزن دمبل حساس باشیم. اگر قرار است به طور منظم دمبل بزنیم، پس از سه ماه تمرین به وزنه های سنگین تر نیاز داریم. اگر همه وزن های دمبل از یک نوع باشد، این خوبی را دارد که دسته آنها با تغییر دمبل حس متفاوتی ایجاد نمی کند.

یک راه دیگر این است که ابتدا بخشی از دامنه وزنی دمبل را بخریم. وقتی پیشرفت کردیم و به وزن های سنگین تر احتیاج داشتیم سری بعدی را تهیه کنیم.

شکل دمبل

هنگام خرید اینترنتی دمبل بیشتر باید به این نکته توجه کنیم. شاید خودتان بدانید که وزنه های سر دمبل به طور معمول در دو شکل موجود هستند:

 • دمبل گرد
 • دمبل شش ضلعی (وزنه دمبل به شکل حجم فضایی شش ضلعی است)

اگر برای دمبل بدنسازی جای خاصی جهت قرار دادن ندارید و احتمال حرکت دمبل وجود دارد، دمبل شش ضلعی را پیشنهاد می کنیم. وقتی این دمبل را زمین می گذاریم، ثابت می ماند و حرکت نمی کند.

جنس دمبل

می دانیم که بهترین ماده برای تولید خود دمبل فولاد است. اماجنس لایه بیرونی دمبل ممکن است متنوع باشد. به طور معمول جنس لایه بیرونی دمبل، یکی از سه مورد زیر است:

 • فولاد
 • مواد لاستیکی
 • کروم

دمبل های کروم مدل قدیمی دمبل هستند و با زمین خوردن و کشیده شدن به سرعت، زیبایی خود را از دست می دهند. دمبل هایی که رویه لاستیکی دارند (نه فقط دسته بلکه قسمت وزنه ها هم با لاستیک پوشیده شده است)، هم خودشان برای مدت بیشتری زیبا می مانند، هم به جاهای دیگر کمتر آسیب می زنند.

اما به هر حال روکش لاستیکی هم صدمه می بیند و از قیافه می افتد. دمبل با وزنه های فولاد برای مدت طولانی شکل و ظاهرش ثابت می ماند.

دسته دمبل

جه دمبل گران بخریم چه دمبل ارزان، دسته دمبل برای بیشتر افراد اهمیت زیادی دارد. این درست همان جایی است که دست ما به طور دائمی با آن در تماس است و باید راحت باشد.

دسته دمبل از چهار نظر باید خوب و راحت باشد:

 • جنس
 • قوام لایه بیرونی
 • قطر
 • شکل

در وبسایت هایی که به فروش دمبل مبادرت می کنند، حتما از موارد بالا مطمئن شویم.

بهترین جنس دسته دمبل، دسته فلزی است زیرا عمر خوبی دارد. روی فلز باید کمی حالت زبری یا خطوطی وجود داشته باشد که دست گرفتن آن را آسان تر کند.

برای بیشتر کسانی که نسبت به خرید دمبل مبادرت می کنند، قطر دسته دمبل بین 2.5 سانتیمتر تا 3.5 سانتیمتر مناسب است. کسانی که دنبال دمبل حرفه ای تر برای بدنسازی یا ایروبیک هستند یا دست های بزرگ تری دارند ممکن است با قطر 5 سانتیمتر راحت تر باشند.

شکل دسته دمبل یا استوانه ای ساده است یا حالت حبابی و کمی برجستگی در میان خود دارد. این برجستگی در میان دمبل می تواند دست گرفتن دمبل را آسان تر نماید به خصوص در هنگام حرکت مانند دمبل ایروبیک.

شکل ظاهری

اصلا فکر نکنید با خرید دمبل ارزان، هم ورزش می کنیم. ظاهر دمبل در کشش افراد به سوی بدنسازی و ایروبیک بسیار مهم است. این جا به معنی واقعی سلیقه هر یک از ما مهم است و هیچ کدام مزیتی نسبت به دیگری ندارند.

خرید دمبل از برند دارای گارانتی و خدمات مشتریان

بله، حق با شماست. دمبل نمی شکند، یک وسیله ساده است. درست است که دمبل اگر آسیب جدی ببیند قابل تعمیر نیست اما وقتی دمبل گارانتی شده است به معنی اعتماد سازنده به جنس تولیدی خودش است.

بنابراین با خرید دمبل ارزان خودمان را گول نزنیم. در خرید، علاوه بر قیمت دمبل به قابل دسترس بودن شرکت سازنده یا مورد اعتماد بودن برند آن هم دقت کنیم.

محل قرار دادن آن پس از خرید دمبل

ما در گوگل سرچ می کنیم: فروش دمبل یا خرید اینترنتی دمبل، اما هنوز به محل نگهداری آن فکر نکرده ایم. در بخش دمبل متغیر یا ثابت به فضای موردنیاز برای نگهداری دمبل اشاره کردیم. شاید خرید جادمبلی بتواند در صورت پیگیری حرفه ای بدنسازی یا ایروبیک پیشنهاد خوبی باشد.

عدد وزن روی دمبل

وقتی یک دمبل با وزن خاص را برداشته ایم و دنبال دمبل هم وزن آن می گردیم، اصلا خنده به لبان مان نمی آید! بنابراین اگر وزن هر دمبل به طور خوانا و مشخص روی دمبل مشخص باشد، کار را در این موارد ساده می نماید.

چکیده

در این مقاله به نه نکته بسیار مهم که در خرید دمبل باید به آن توجه کنیم، اشاره کردیم. علاوه بر دامنه وزن دمبل، متغیر بودن، شکل ظاهری و دمبل شش ضلعی مسائل دیگری هم در خرید دمبل اهمیت دارند.

گفتیم داشتن یک حالت برجستگی یا حبابی در وسط دسته دمبل برای دست گرفتن راحت تر و توجه به جنس لایه بیرونی دمبل هم باید مد نظر باشد.

در نهایت برند دمبل و خرید دمبل از یک برند معتبر هم اهمیت زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *