اطلاعات ورزشی, سبک زندگی

چگونه ورزش مناسب خود را پیدا کنیم؟

چگونه ورزش مناسب خود را پیدا کنیم؟

چه چیزهایی دوست دارید؟

در زندگی از چه چیز بیشتر لذت می‌برید؟ اول باید این موضوع را پیدا کنید تا بتوانید ورزشتان را بشناسید. دوست دارید بیشتر داخل فضای بسته باشید یا در فضای باز و آزادانه تر حضور پیدا کنید؟ محیط‌های گرم را انتخاب میکنید یا از سرما لذت میبرید؟ از تجربه کردن چیزهای جدید خوشتان می‌آید یا  همیشه بودن در چارچوب خودتان و پیروز میدان بودن را انتخاب میکنید؟ دوست دارید نهایی به کارها برسید یا اینکه دورتان پر از آدم باشد و رهبری گروه بر عهده شما باشد؟

 

لذت ورزش

 

محدودیت‌هایتان را تعیین کنید!

پیش از اینکه ناگهان یک فعالیت ورزشی را شروع کنید، اهداف فیزیکی و محدودیت هایتان را در نظر بگیرید. این موضوع را در نظر بگیرید که بدن شما در چه درجه ایی از آمادگی قرار دارد و چه فعالیتی را میتواند انجام دهد؟‌ آیا بدنبال فعالیتی هستید که به شدت دمای بدنتان را بالا ببرد و عرقتان در بیارد یا بدنبال ورزشی با کمترین تحرک فیزیکی هستید؟

حتما قبل از اینکه یک برنامه‌ی تمرینی یا ورزشی را دریافت و آغاز کنید، مشورت با یک پزشک را در اولویت کارهایتان قرار دهید، به‌خصوص اگر شما شرایط پزشکی مختص به خودتان را دارید که بدانید آیا مفاصل شما می‌توانند فعالیت‌هایی با ضربات زیاد مانند دویدن را تحمل کنند یا اینکه باید ورزشی را با حداقل ضربات مانند شنا یا دوچرخه سواری را انتخاب کنید؟.

فردیا تیم؟

مشخص کنید که آیا دوست دارید ورزشی را برگزینید که بخشی از یک تیم باشید یا نه. تیم‌های ورزشی این فرصت را پیش روی شما می‌گذارند که با اشخاص دیگری با علایق مشترک نشست و برخاست کنید.

ورزش تیمی

اگر ترجیح می‌دهید هنگام عرق ریختن وقتتان را به تنهایی سپری کنید، ورزش‌هایی همچون دوچرخه سواری، شنا، دویدن یا حتی تنیس را انتخاب کنید و زمانتان را در آن‌ها بگذرانید.

آیا می‌خواهید رهبری کنید یا پیروی؟

هنگام انتخاب ورزش‌های گروهی، همچنین مهم است که مشخص کنید دوست دارید رهبری کنید یا پیروی؟

کاپیتان

شانا سیمسون،  می‌گوید: اگر شخصی ترجیح می‌دهد در گروهی ورزش کند که فرد خاصی رهبری واضح تیم را بعهده دارد، احتمالاً ورزش‌هایی همچون بیس‌بال، سافت‌بال یا فوتبال آمریکایی را می‌پسندد. این ورزش‌ها جایگاه خاصی برای رهبر تیم دارند که بیش از دیگران کنترل بازی را در دست دارد. اما برای آن‌هایی که ترجیح می‌دهند در گروهی ورزش کنند که کارها با تساوی بیشتری توزیع شده باشد، ورزش‌هایی مانند فوتبال، واترپلو، قایقرانی و بسکتبال بیشتر به شخصیتشان سازگار است.

صبور یا عجول؟

برای موفقیت سریع ، پیاده روی یا دویدن به شما اجازه می‌دهد تا ۵ کیلومتر یا حتی بیشتر را هر وقت که بخواهید بپیمایید و موفقیت زود و سریع خود را کسب کنید. تنیس، قایقرانی و هندبال هم به شما اجازه می‌دهند تا برد و پیشرفت خود را در بازی شاهد باشید. ورزش‌هایی مانند فوتبال، بیس بال و بسکتبال، پاداش‌های طولانی مدتی دارند، چرا که در پایان فصل، موفقیت‌ها مشخص خواهند شد.

بسیاری از ورزش‌ها پیروزی و پاداش بلافاصله دارند در حالی که ورزش‌هایی هم هستند که در زمان طولانی‌تری باعث سربلندی می‌شوند. هنگام انتخاب یک ورزش اولویت‌ خود درباره‌ی پاداش و آستانه‌ی تحملتان را نیز در نظر داشته باشید.

شما ترجیح می‌دهید برای انتخاب‌هایتان چقدر وقت صرف کنید؟

این مورد یکی از عوامل مهم انتخاب ورزش مناسب برای شماست.

آیا شما با فراغت خاطر و در نهایت خونسردی تصمیم می‌گیرید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است گلف یکی از ورزش‌های محوطه‌ی باز و کاملاً تفریحی است اما در عین حال دشوار. ورزشی است که معمولاً در نهایت آسودگی شما برگزار می‌شود. شنا و دویدن آهسته نیز برای آن‌هایی که به خود زیاد سخت نمی‌گیرند اما به دنبال راهی برای فعالیت بیشتر هستند مناسب است.

ببینید که چه ورزش هایی در دسترس‌تان است

تیم‌ها، کلاس‌های آموزشی و باشگاه‌های ورزشی که در نزدیکی شما فعالیت می‌کنند نیز انتخاب‌های شما را محدود می‌کند. کمی در این مورد تحقیق کنید و ببینید کدام ورزش به کار شما می‌آید.

شروع کنید

اگر هنوز مطمئن نشدید که شما برای چه ورزشی ساخته شده‌اید، حرکت کنید و پیش از اینکه به تیمی بپیوندید یا برای خودتان اهدافی تعیین کنید، مدتی را تستی فعالیت کنید. سیمسون می‌گوید : به ورزش بعنوان یک بوفه نگاه کنید، شما هیچ‌گاه بشقابتان را پر از غذایی نخواهید کرد که احساس می‌کنید آنرا دوست ندارید. پس بهتر است پیش از اینکه در چیزی سرمایه‌گذاری کنید، کمی از آن امتحان کنید تا ببینید دوستش دارید یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *